دو اصل مهم در کسب و کارهای کوچک که صاحبان آن باید بدانند!

دو اصل از اصول بسیار مهمی که صاحبان و بنیانگذاران کسب و کارهای کوچک باید بدانند، در این یادداشت مورد بررسی اجمالی قرار خواهیم گرفت درحقیقت، دو اصل بدیهی اما بسیار حیاتی یعنی مسئله کسب دانش مدیریت مالی و اهمیت ایده پردازی از جمله مواردی هستند که نقش بسزایی در موفقیت و ادامه حیات کسب و کارهای کوچک ایفاء مینمایند و بسیاری از مدیران جوان از آن کاملاٌ غافل هستند. صاحبان کسب و کارها لازم است با قواعد یا اصول کسب و کارهای کوچک آشنا باشند. در این نوشتار درباره اصول مهم کسب و کارهای کوچک که صاحبان آنها باید بدانند بحث می کنیم. در ابتدا باید گفت که فارغ از بزرگی کسب و کار، در نهایت مسئولیت موفقیت آن به عهده‌ صاحب آن است. اگر شما هم در زمره صاحبان کسب و کارهای کوچک هستید، این مسئولیت به عهده‌ شما نیز هست. یکی از وظایف حساس که میتواند منجر به موفقیت کسب و کار شود، دانش و به کارگیری اصول اساسی مدیریت مالی است. یعنی، مدیران باید رابطه‌ بین سه چیز را به درستی درک کرده و دنبال کنند: درآمد، هزینه و نقدینگی!

Related image

 • آمارها نشان می‌دهد حدود نیمی از کسب و کارهای کوچک ظرف ۴ سال اول با شکست روبه‌رو می‌شوند. روشن است که اگر بنیان‌گذار/صاحب آن، قبل از آغاز کسب و کار، اصول مدیریت مالی و نحوه‌ی اداره کردن یک کسب و کار را می آموخت این ناپایداری به‌طور قابل توجهی کاهش می‌یافت.

بعضی از عناصر مهمی که می بایست در این خصوص مورد توجه قرار گیرد، تا از حرکت در بیراهه جلوگیری کند را در ادامه مرور خواهیم کرد.

 • صاحبان موفق و باتجربه می دانند که حاشیه‌ی سود ناخالص‌ کسب و کارشان چیست و چه باید باشد. ایشان همچنین نباید حسابداری را خودشان انجام دهند اما یاد می‌گیرند چگونه صورت‌های مالی را که یک حسابدار به‌طور معمول و حداقل هر ۳ ماه یکبار ارائه کرده‌است، مدیریت کنند.
 • بنیانگذاران باهوش از نسبت درآمد به مخارج هر ماه کسب و کارشان مطلع می باشند برای اینکه بدانند چه‌وقت خرج را تنظیم کنند.ایشان موجودی را با در نظر گرفتن درآمدهای پیش‌بینی شده، مطالبات، و نقدینگی کنترل می‌کنند.
 • صاحبان کسب و کارهای موفق نحوه محاسبه روزهای باقی‌مانده تا سررسید حساب‌های دریافتنی و روزهای باقی‌مانده تا سررسید حساب‌های پرداختنی را می دانند و از تأثیر آن بر نقدینگی آگاهند.
 • صاحبان و بنیانگذاران آگاه سود انباشته را با منابع سرمایه‌ی کوتاه‌مدت و بلندمدت ترکیب کنند تا بتوانند سرمایه جمع آوری نمایند. همچنین شاخص‌ها و نسبت‌های حساس را که در ترازنامه مشخص می‌شود و ارتباط‌شان را با صورت سود و زیان، شناسایی می‌کنند.
 • مدیرعاملانی ماندگار این حقیقت تلخ را باور دارند که رشد فروش اگر به درستی تامین بودجه نشود تا چه حد خطرناک خواهدبود و آمادگی آن را دارند. در واقع می‌دانند می‌توانند موفقیت کسب‌وکارشان را ازبین ببرند.
 • هنگامیکه یک کسب ‌وکار سودآور نباشد، بنیانگذاران حرفه‌ای موانع اصلی سودآوری را شناسایی و با سرعت، قاطعیت، و بدون هیجان آنها را برطرف می‌کنند. ایشان در حالی که تصویر نقدینگی مجموعه خود را از فردا تا ۱۲ ماه آینده به دقت در نظر دارند، به درستی امور جاری را به افراد شایسته محول می کنند.

لذا اگر شما هم صاحب یک کسب و کار کوچک می باشید، برای کسب موفقیت شایسته است که مطالعات آکادمیک مالی‌تان را آغاز کنید و در این اصول متبهر گردید.

 • یکی از مسائل حائز اهمیت در کسب و کار داشتن ایده و ایده پردازی در بخش ها و مراحل مختلف کار می باشد. در این خصوص چه شما در مرحله‌ی پیش از شروع کسب و کار و چه در مرحله‌ی توسعه‌ی کسب‌وکار خود باشید، پرورش دائم ایده‌های جدید، برای رشد کسب‌ و کار شما لازم است. در این خصوص پرورش  ایده ها باید به صورت دائم و هدفمند صورت پذیرد تا بتواند هدف واقعی و نهایی را به وسیله آن دنبال نمود. هر فردی که چنین در کسب و کار خودش بدنبال کسب موفقت است باید بداند که این خواسته نیازمند طی روالی سخت و پرزحمت می باشد.

اگر مدتی است که ایده‌ای در ذهن شما شکل گرفته است.اما هیچ کاری در مورد آن انجام نداده‌اید، ایده‌ی شما رشد نخواهد کرد. اما در صورتی که بتوانید ایده‌ی خود را بر روی کاغذ پیاده کنید و به آن شکل بدهید، در این صورت است که در جست‌وجوی دریافت توصیه و پیشنهاد می روید و در مورد ایده خود تحقیق می کنید، و به مرور پیشرفت های خود را در کسب و کارتان مشاهده می نمایید.

نیازهای اساسی که باعث می شود ایده های شما به صورت موثری در کسب و کارتان پرورش یابد شامل موارد ذیل است:

 • محیط مناسب

همانند گیاه، ایده‌ ها نیاز به محیط مناسب برای پرورش یافتن دارد. محیط مناسب شامل افراد مناسب، عادت‌ها و اطلاعات می‌باشد. شما باید از منطقه‌ی امن خود بیرون بیایید و افرادی را پیدا کنید که در رشد ایده‌ی شما، به شما کمک کنند. گاهی بهتر است شجاع و جسور باشید و با افرادی که در این زمینه موفق بوده اند ارتباط برقرار کنید،  ار تجارب ، هوش و ذکاوت آنها استفاده کنید و از همه مهم تر اینکه توصیه های آنها می تواند واقعا در خیلی از مراحل راه گشای شما باشد. فراموش نکنید که ایجاد محیط مناسب جهت پرورش ایده های تان بر عهده خود شما می باشد.

 • ابزار مناسب

شما به ابزار مناسبی برای پرورش ایده‌های خود نیاز دارید. یک لیست از ابزارهایی که نیاز دارید برای خود تهیه کنید.و با نخستین ایتم در لیست خود شروع کنید و در مسییر خود به جلو حرکت کنید،  آرزو نداشته باشید که همه ابزارها را باهم داشته باشید، چرا که این امر می تواند مانعی برای اجرا و پرورش ایده شما باشد.

گاهی که منابع لازم جهت تهیه ابزارهای مورد نیاز خود را در اختیار ندارید، می توان از افرادی که توانایی مالی خوبی دارند کمک بگیرید و به سمت جلو حرکت کنید. تا آنجا که ممکن است موانعی که مانع حرکت شما در جهت رو به جلو می شود را برطرف سازید حتی اگر این پیشرفت کوچک و ناچیز شمرده شود.

 • توصیه‌های مناسب

همفکری و مشورت با افرادی که تجربه کار در زمینه های کسب و کار شما را دارند، از جمله عوامل بسیار مهم در رشد و پرورش ایده های کاری شما می باشد. با افراد همفکر و هم عقیده‌ی خود ارتباط برقرار کنید تا بتوانید رشد مورد نیاز را برای ایده‌ی خود فراهم کنید. ارتباطات درست و هدفمند  و استفاده از تجارب می تواند نقش کاتالیزور را در پیبرد ایده ها و اهداف شما داشته باشد.

همچنین در کسب و کارتان می توانید از یک شریک حسابگر و قابل اعتماد حمایت دریافت کرده و یا از او مشورت و راهنمایی بگیرید تا بدین ترتیب به کشف رویاهای خود و تمرکز بر روی آنها بپردازید

 • تغذیه‌ی مناسب

همانند هر موجود زنده ای، ایده ها نیز به تغذیه مناسب احتیاج خواهند داشت، تغذیه نادرست می تواند منجر به مرگ ایده ها شود این  مساله از اهمیت ریادی برخوردار است که ذهن شما بر روی چه چیزی ساکن می‌شود؟ مسیری به سمت موفقیت یا ترس یا شکست؟ … تلاش کنید که ذهن خود را با افکار و اطلاعاتی که به رشد شما منجر می‌شود تغذیه کنید. طرز فکر و نگرش شما یکی از مهم‌ترین مواد مغذی برای ایده‌ها و رویاهای شما محسوب می‌شود. اگر شما ذهن خود را دائما بر روی نشانگرهای مثبت تنظیم کنید، در این صورت حتی اگر ایده ها و برنامه های شما با شکست روبه‌رو شوند، شما آن شکست را تجربه ای برای موفقیت خود قرار خواهید داد.

 • فصل مناسب

صاحبان کسب و کار می بایست زمان مناسب برای اجرای ایده ها و رویاهای خود را بدانند، و این امر یکی دیگر از ضرورت‌های پرورش ایده های کسب و کار این می باشد، آگاهی از فصل مناسب، شما را قادر می‌سازد تا اقدام مناسبی را در زمان مناسب انجام دهید. فصل‌ها را با یکدیگر اشتباه نگیرید، به ایده‌ی خود شانس خوبی برای بقا در تمامی شرایط بدهید.

به کار بردن اصول پرورش مناسب، به شما در مورد رشد موثر ایده‌های تجاری اطمینان می‌بخشد. شما نمی‌توانید با قرار گرفتن در یک حالت ایستا با انجام دادن کارهایی که نیاز دارید، رویاهای خود را به واقعیت تبدیل کنید.

در پایان مجددا یادآور می شویم که موفقیت کسب و کار ها در گرو تلاش های سازنده ای حاصل می شود که برای اهداف مشخصی و به درستی پایه ریزی شده باشد در این راستا دوتا از اصول بسیار مهمی که صاحبان و بنیانگذاران کسب و کارها باید بدانند که یکی مساله دانش مدیریت مالی و دیگری ایده پردازی و خلق ایدههای جدید و مرتبط با کسب و کارتان می باشد را می توان نام برد.

مرجع: برگرفته از تجربه فردی نگارنده و بازخوانی مطالب مرتبط